Ugrás a tartalomra

1. 2007-ben az Intézet előtt három fő feladat áll:
a. Számba venni és értékelni a 2006-os jubileumi év tudományos eredményeit,
b. Folytatni a mindazokat a kutatásokat és programokat, amelyek részben 2006-ban is folytatódtak, részben átmenetileg szüneteltek az évforduló rendkívüli követelményei miatt,
c. Előkészíteni, megvitatni, esetlegesen pályáztatni és megkezdeni a következő három-négy évi munkának keretet adó intézeti kutatási projektet. Ennek előzetes megbeszélései a múlt év végén indultak, s e sorok írásakor is folynak. Előreláthatóan az egész második világháború utáni korszakot, esetleg csak az 1956-1989 közötti időszakot egyetlen tudományos probléma mentén vizsgáló programot készítünk.
2007-ben anyagi helyzetünk várhatóan kedvezőtlenebb lesz, mint 2006-ben. Központi állami költségvetési támogatásunk 160 millió Ft-ra csökkent. A fővárosi támogatás bizonytalan. Számítunk ugyan különféle pályázatokon való részvételre, de nyilvánvalóan ezek optimális esetben is elmaradnak a jubileumi évben rendelkezésre álló lehetőségektől. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy 2007 sok szempontból a szellemi feltöltődés, a kutatás éve lesz. A tavalyinál jóval kevesebb kiadványt tervezünk. Sárközy Réka szülési szabadsága miatt a dokumentumfilmgyártás átmenetileg szünetel. Nemzetközi kapcsolataink ápolására és fenntartására törekszünk (a jubileumi év jóvoltából ezek száma jelentősen megnőtt), de biztosan kevesebb konferencián kell részt vennünk. Számítógépparkunkat és informatikai berendezéseinket a 2006. évi fejlesztések eredményeképpen idén nem kell nagyobb mértékben megújítanunk. Munkatársaink létszámának növelését nem tervezzük. Az Akadémiai Kutatóhely három állandó munkatársa az MTA PTI állományában, de Intézetünkhöz kihelyezve folytatja munkáját 2007-től.
2. Ez évben csupán néhány nyomtatott kiadványt tervezünk. Tematikai szempontból természetesen mégis sokszínűbbek, mint a 2006-osok, amikor szinte valamennyi kiadvány a forradalomról szólt. A szűkösebb időkben felértékelődik az intézeti honlap, amelyen viszonylag gyorsan és olcsón lehet új tartalmakat eljuttatni egy mindinkább bővülő felhasználói réteghez.
3. Az egyéni kutatások 2007-ben részben továbbra is az 1956-os forradalom történetére összpontosítanak. Szakolczai Attila a magyar forradalom történetéről ír nagymonográfiát. Eörsi László a budapesti VII. kerületi felkelőkről és az egyetemi nemzetőrségekről szóló kutatáson dolgozik. Standeisky Éva év végére befejezi A szabadság megtapasztalása - a nép az 1956-os magyar forradalomban című monográfiáját.
Germuska Pál befejezi a magyarországi hadiiparról szóló monográfiáját, amely az év végére meg is jelenhet. Új kutatási témába kezd Tischler János, míg Békés Csaba folytatja Magyarország a hidegháborúban című könyvének anyaggyűjtését. ill. részben megírását. Lénárt András és Keller Márkus befejezik doktori (PhD) disszertációjukat és a kész kéziratot az évégén munkahelyi vitára bocsátják. Két világháború közötti kutatási témán dolgozik Ungváry Krisztián, monográfiát készít a magyarországi állambiztonsági szervek 1945–89 közötti történetéről. Valuch Tibor a hétköznapi élet 1945 utáni történetéről szóló nagymonográfiáját dolgozik, amelyet tervei szerint MTA doktori disszertációként is benyújt. Rainer M. János tovább dolgozik a keresztény középosztály 1945 utáni történetéről szóló kötetén. Négy munkatársunk folytat az év folyamán doktori tanulmányokat, valamennyi a disszertáció megírásának szakaszában.
4. Az OHA-ban folytatódik a „Repatriáltak” és a „Másik Magyarország” című interjú- illetve interjúfeldolgozási program. Utóbbi programhoz levéltári kutatás, fotógyűjtés, tanulmányok készítése. Az Archívum munkatársai megkezdik a folyamatban lévő projektek eredményeinek közlését, valamint a 2008-hoz, illetve 2009-hez kapcsolódó további interjú-válogatások előkészítését.
5. 2007-ben az adatbázis-alapra helyezett és valódi portállá fejlesztett intézeti honlapon új tartalomszolgáltatásokat tervezünk, és mód nyílik néhány elmaradt 1956-os tárgyú tartalom feltételére (a forradalom kronológiája, összesített bibliográfia, okmánytár). Megkezdődik egy 1989-cel kapcsolatos multimédia szolgáltatás előkészítése, Kenedi János, Rainer M. János és Topits Judit összeállításában. 
6. 2007. évi kiadási programunkban a következő kiadványok szerepelnek:
6.1. Könyvek
6. 1. 1. Litván György emlékére - válogatott tanulmányi és publicisztikai írásai (Osirissel közösen)
6. 1. 2. Évkönyv 2006/2007 – 1956 hatása a szovjet rendszer országaira (A 2006-os szeptemberi konferencia szövegei magyar nyelven
6. 1. 3. 1956 hatása a szovjet rendszer országaira (A 2006-os szeptemberi konferencia szövegei angol nyelven) (ÁBTL-lel közösen)
6. 1. 4. 1956 - új megközelítések (az évforduló évének legfontosabb tanulmány-szövegei, szerk. Gyáni Gábor – Rainer M. János)
6. 1. 5. Germuska Pál: Ballasztból húzóágazat - magyar hadiipar (monográfia)
6. 1. 6. Rainer M. János: Antall József az állambiztonság hálójában
A 6. 1. 3. az ÁBTL-lel folytatott tárgyalásoktól, illetve esetleg más kiadó bekapcsolódásától függ!
6.2. Internetes tartalomszolgáltatások
6. 2. 1. Összeállítás az intézet 2006-os tevékenységéről
6. 2. 2. Szemle - az évfordulóra megjelent művek kritikai áttekintése
6. 2. 3. A magyar forradalom okmánytára (szerk. Tischler János)
6. 2. 4. A magyar forradalom kronológiája
6. 2. 5. A magyar forradalom a világsajtóban (angol nyelven)
6. 2. 6. Válogatás 1956-os naplókból (szerk. Molnár Adrienne)
Megjelenik Rainer M. János: Nagy Imre. Rövid életrajz című könyvének angol fordítása.
7. Nemzetközi konferenciát 2007-ben nem tervezünk. Júniusban a Nagy Imre Alapítvánnyal közösen konferenciát rendezünk az 1956-os munkástanácsok történetéről. Tárgyalunk az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárával egy a 2006-os év tudományos hozadékát feldolgozó műhelykonferencia közös rendezéséről, várhatóan 2007 őszi időpontban. Ugyancsak gondolkozunk egy 1945–89 közötti korszak fogalmi problémáiról szóló műhelykonferencia rendezéséről, amely többéves intézeti projektünk bevezetését szolgálná.