Ugrás a tartalomra

A Kádár-korszak és a rendszerváltás. Elit, érték és konfliktus c. kutatási projekt harmadik éve

1. Szakmai beszámoló

A program harmadik évének fő feladata Értékrend, konfliktusok, narratívák munkacímmel a kutatások folytatása, illetve egy-egy választott tematikán keresztül mikroelemzések elvégzése volt. Ezt a már korábban kialakított működési keretek között végeztük, rendszeres kutatási megbeszélések (részben online, zoom platformon, illetve személyes) keretében. A kutatócsoport adminisztrációs és szervezési feladatait Somlai Katalin látta el.

A harmadik évre – és az eddigieknek megfelelően az 1956-os Intézet 2023. évi Évkönyvére – vonatkozó végleges tematikai választásra a 2022 novemberében lezajlott kutatócsoporti megbeszélésen került sor. A lépték szűkítésén nem kívántunk változtatni, a konkrét tematikai választás pedig az eliten, illetve szubeliten belüli konfliktusok vizsgálatára esett. Természetesen nem hagytuk figyelmen kívül az elit/szubelit illetve a társadalom közötti konfliktusmezőt sem.

A 2023 első hónapjaiban lefolytatott kutatócsoport-értekezleteken abból indultunk ki, hogy modern társadalom aligha képzelhető el konfliktusok egész hálója nélkül. Konfliktushoz minden esetben legalább két (de inkább több) fél kell, amelyek a különbözőségen kívül eltérő lehetőségekkel is rendelkeznek arra, hogy a konfliktusban érvényesítsék igényeiket, érdekeiket, érvényre juttassák törekvéseiket stb. A lehetőségek akár szélsőségesen egyenlőtlenek lehetnek, de mégis lehetőségek. Amennyiben ugyanis az egyik fél nem bír ilyenekkel, akkor a másik (vagy többi) résztvevő egyszerűen rákényszeríti akaratát, s ebben az esetben aligha beszélhetünk konfliktusról. 20. századi komplex társadalmi rendszerekben azonban (de a korábbiakban sem) aligha képzelhető el olyan kivehető társadalmi szereplő, amely a zéró-lehetőség modellszerűen szélsőséges alávetettségének helyzetébe kerül. Ehhez közelítő szituáció viszont annál inkább. A 20. század első felének eseményei, az új típusú diktatúrák olyan tendenciaként is szemlélhetők, amelyek során az emberiség mind nagyobb csoportjai, esetleg zöme kerülhet ilyen zéró-lehetőség közeli helyzetbe. A különféle, immár modern technikával kivitelezett népirtások, a radikális társadalomalakítás „sikerei” a konfliktusmentes alávetés, a modern szolgaság perspektíváját is felvillantották. A szovjet típusú rendszer, mint a 20. századi diktatúrák új típusainak egyike történetírása és emlékezete is felvetette ezt a kérdést. A sok évtizedes intenzív vita és parázs diskurzus eredménye, hogy a modernizáció e sajátos útja is konfliktusokkal tarkított folyamat, amelynek ágensei számosak, szereplői sokfélék, még ha az érdekek érvényre juttatásában, az alkalmazott eszközökben páratlanul egyoldalú időszakok is fordultak elő. Nem volna szükség mindennek felvezetésére, ha a professzionális történetírásban és azon kívül nem bukkanna elő újra és újra az olyan megközelítés, amely mellőzné a konfliktus terének szinte teljes dimenzióját. Az ezzel kapcsolatos irodalomban szereplő állítások és elméletek a szovjetológia szinte egész fejlődéstörténetét végigkísérték. Jellemző, hogy a legújabb hazai jelenkortörténeti vita (a Vidéktörténeti Kutatócsoport munkái körüli polémia 2022-23-ban) is érintette a konfliktus kérdését.

A résztvevők egyéni munkaterveik alapján folytatták a kutatómunkát a megfelelő levéltárakban  és interjúgyűjteményekben (VERITAS OHA, DOHA illetve további interjúgyűjtemények), továbbá könyvészeti kutatást folytattak.

Rainer M. János vezető kutató a beszámolási időszakban befejezte és kiadásra készítette elő „Újratervezés. Szocializmus Magyarországon a 20. században” című monográfiáját, amely 2023. június elején meg is jelent az Osiris Kiadónálnak. A szovjet rendszer eliteinek konfliktusairól historiográfiai tanulmányt készített az Évkönyv 2023 számára (az elkészült publikációkat lásd a Közlemények jegyzéke című részben). Somlai Katalin „A technokrácia Nyugat- és Keletképe” témához végzett kutatásokat. Lényegében befejezte a Kádár-korszakbeli értelmiségi elit nyugati kapcsolatairól szóló monográfiája kéziratát. Szegő Iván Miklós kiadásra készítette elő „Kihívásos és válaszok. Gazdaság, politika és az elitek Finnországban és Magyarországon 1945-1990 között” című monográfiáját, amely a pécsi Kronosz Kiadónál jelent meg 2023 tavaszán. Az Évkönyv 2023 számára írott tanulmányában – korábbi elemzését folytatva – a román és bolgár elit/szubelit konfliktusait vizsgálta az 1945-1995 (!)-ös periódusban. Tabajdi Gábor kiadásra készítette elő „Tartótisztek. A BM III/III. csoportfőnökség belső történetei” című monográfiáját, amely ugyancsak 2023. tavaszán jelent meg a Jaffa Kiadó gondozásában. Tanulmányt írt a Kádár-korszak egyházpolitikai és vallásgyakorlattal összefüggő konfliktusairól levéltári és könyvtári kutatások alapján. Keller Márkus a „Lakhatás és lakáspolitika” című résztémához levéltári és könyvtári kutatást végzett. Kőrösi Zsuzsanna ebben az évben mikrotörténeti (lényegében élettörténeti) elemzést végzett a szubelittel kapcsolatban.

A kutatócsoporthoz kapcsolódó Ungváry Krisztián, az 1956-os Intézet egykori munkatársa ebben az időszakban is folytatta 2022-ben elkezdett „Anti-elit a temetőben. Kivégzettek Magyarországon 1945-1987” című kutatását. Ehhez kapcsolódik az Évkönyv számára Ványai Márton hadtörténésszel közösen készített tanulmánya a szovjetek oldalára 1944-45-ben átállt magyar katonatisztekről. Az ugyancsak a projekthez kapcsolódó Eörsi László Király Béla tábornok, az 1956-os nemzetőrség főparancsnoka életútjára vonatkozó levéltári és könyvészeti kutatásokat folytatott – ennek eredményeit bemutató tanulmánya ugyancsak a 2023. évi Évkönyvben jelenik meg. Ahogyan a munkánkba már korábban bekapcsolódó Bárány Balázs doktorandusz (Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskola) Marosán György életrajzának részlete is.

A 2020 őszén létrehozott https://1956osintezet.hu/hu/otka (az intézeti honlap projekt aloldala) felületére – az open access elveinek és a projekt munkatervének megfelelően – felkerülnek a projekt harmadik évének eredményeit részletesebben bemutató anyagok, tanulmányrészletek. A honlap szerkesztésének feladatait Somlai Katalin látta el.

A kutatócsoport tagjai a beszámolási időszakban tudományos konferencián együtt nem szerepeltek. Közösen vettek részt viszont Tabajdi Gábor 2022. november 30-án az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában tartott, fentebb a jelentésben említett könyvének kéziratvitáján (a házigazda intézmény és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatala vezető kutatóival együttesen).  A 2023. évi Évkönyv tanulmányait 2023. szeptember 12-én és 26-án workshop formában vitattuk meg. Ezt követően a szerzők átdolgozták szövegeiket és a kész kötet-kéziratot a kutatócsoport vezetője (egyben az Évkönyv szerkesztője) leadta a Kronosz Könyvkiadónak, amely azt 2023. decemberében megjelentette. A megjelenést követően a tanulmányokat nyilvános repozitóriumban is elhelyezzük.

2. Közlemények jegyzéke

Önálló kötetek

Rainer M. János (szerk.): Elit és konfliktus – tanulmányok. Magyarország a jelenkorban. Budapest – Pécs, 1956-os Intézet Alapítvány – Kronosz Kiadó. (Évkönyv XXVIII. 1956-os Intézet) kb 380 p. (Megjelenés előtt, várható megjelenés 2023. november 15. (A továbbiakban: Elit és konliktus...)

Rainer M. János: Újratervezés. Szocializmus Magyarországon a 20. században. Budapest, 2023, Osiris.

Szegő Iván Miklós: Kihívásos és válaszok. Gazdaság, politika és az elitek Finnországban és Magyarországon 1945-1990 között. Pécs, 2023, Kronosz Kiadó.

Tabajdi Gábor: Tartótisztek. A BM III/III. csoportfőnökség belső történetei. Budapest, 2023, Jaffa Kiadó.

Tanulmányok

Rainer M. János: Konfliktus a szovjet típusú rendszerek elitjében – régi és új viták. In Elit és konliktus...

Szegő Iván Miklós: „Dolgozunk, nem gondolkodunk!” – adalékok a kelet-balkáni elitek, szubelitek és társadalmi konfliktusok történetéhez (1944-1996). In Elit és konliktus...

Tabajdi Gábor: Küzdelem a lelkekben? A Kádár-korszak konfliktusai az egyházpolitika tükrében. In Elit és konliktus...

Lénárt András: Zsidók az elitben és Néprajzi értelemben. In Elit és konliktus...

Eörsi László: Király Béla a második világháborúban. In Elit és konliktus...

Ungváry Krisztián – Ványai Márton: Elfeledett légió. Szovjet oldalon harcolt magyar katonatisztek a szocializmusban és az antifasiszta emlékezetpolitika. In Elit és konliktus...

Bárány Balázs: „Maga nagyon jó helyen van a Szociáldemokrata Pártban.” Marosán György és a fordulat évei. In Elit és konliktus...